Pocztówka z Czech

691 696 063

zamów na

Zamów na pyszne.pl

Z wizytą u Liechtensteinów na Dolnych Morawach

Pamiętacie film „Krzyżacy”? Na początku jest tan scena, gdy Danuśka zarzuca swojemu ukochanemu, Zbyszkowi z Bogdańca chustę na głowę, by ocalić go od kary śmierci. -Pogański kraj, pogańskie obyczaje – komentuje tą sytuację jeden z rycerzy zakonnych. Był to Kuno Liechtenstein ze słynnego rodu średniowiecznych rycerzy. Tak potężnego, że do dziś zachowali swoje własne państwo Liechtenstein, wciśnięte w Alpach pomiędzy Austrię a Szwajcarię. Jednak do II wojny światowej wcale w nim nie mieszkali. Woleli bowiem całkiem inne, magiczne miejsce, położone wówczas w Czechosłowacji.

Z wizytą u Liechtensteinów na Dolnych Morawach

Na południe od Brna, tuż przy granicy Czech z Austrią, rozciąga się przepiękna bajkowa kraina. Pagórkowaty krajobraz poprzecinany z leniwie płynącą rzeką z rozlicznymi stawami, obrośnięty stuletnimi drzewami z kilkoma pałacami i pałacykami łowieckimi robi na każdym odwiedzającym niesamowite wrażenie. Jest to wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zespół pałacowo-parkowy Lednice-Valtice na Morawach Południowych, wybudowany przez ród szlachecki Liechtensteinów. Na tym obszarze o długości kilkunastu kilometrów poza głównymi pałacami w Lednicach i Valticach znajduje szereg niewielkich budowli rozsianych po monumentalnym parku ukształtowanym ręką człowieka.

Pałac w Lednicach

Od 1249 roku Lednice należały do Liechtensteinów. Początkowo stał tam mały, średniowieczny zamek, w XVI wieku przebudowany w stylu renesansowym. Sto lat później uzyskał w styl barokowy, a obok niego powstał piękny park typu francuskiego. W XIX wieku jednak przebudowano Lednice w stylu angielskiego neogotyku Tudorów, i taki styl utrzymany jest do dziś. Na terenie parku i w jego okolicach znajdują się stawy lednickie, które zdobi kilka ciekawych budowli, takich jak Świątynia Apolla, Pałacyk Stawowy, Pałacyk Graniczny i folwark Nowy Dwór.

Minaret

W głębi parku wzrok zwiedzających przykuwa minaret w stylu mauretańskiego o wysokości 60 metrów. Jego budowa była podobno dużym wyzwaniem, ponieważ powstał on na podmokłym i niestabilnym gruncie. kulturami wschodnimi. Nie pełnił on jednak żadnych religijnych funkcji, bowiem żaden z Liechtensteinów nie był zainteresowany islamem, lecz w ten sposób chciano jedynie ubogacić okoliczny krajobraz. W budynku tym jest taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie widać sąsiednią Austrię. By na niego wyjść, należy wspiąć się trzystoma schodami wewnętrzną klatką. Jeden z budowniczych minaretu - Józef Hartmund, pod wrażeniem wydłużonego kształtu budowli z krętymi schodami w środku wynalazł później ołówek w kształcie, jaki jest nam obecnie znany – z grafitem w środku otoczonym przez drewnianą osłonę.

Zamek Januv

Nieco dalej, nad brzegiem rzeki wznoszą się romantyczne ruiny zamku Janov. Nie jest to jednak jakaś stara, zniszczona budowla. Wybudowano ją od razu jako ruiny, by tworzyć wokół romantyczną aurę tajemniczości. W nocy podświetlony zamek wygląda jak z bajki, nic więc dziwnego, że przez Lichtensteinowie z dumą pokazywali go arystokracji z całego świata. Z Valtic najlepiej wybrać się tam stateczkiem lub rowerem.

Kaplica św. Huberta

Mniej więcej w połowie drogi do Lednic znajduje się kaplica Świętego Huberta, patrona myśliwych. Ta letnia, otwarta kaplica na trójkątnym fundamencie służyła jako miejsce podziękowań na zakończenie pomyślnych polowań. Jej głównym elementem jest rzeźba świętego Huberta – patrona myśliwych, wykonana, jak i cała kaplica, z białego piaskowca.

Zameczek Łowiecki

Nieopodal kaplicy jest Zameczek Łowiecki, który służył jako baza polowań w parku i okolicy. Z jego tarasu goście, którzy nie brali udziału w łowach, mieli możliwość oglądania ich przebiegu. Obecnie nie można go zwiedzać, ponieważ znajduje się w rękach prywatnych.

Łuk triumfalny Rendez-vous

W pobliżu Valtic warto zobaczyć wiele interesujących budowli: Świątynię Trzech Gracji ze słynną rzeźbą trzech kobiet, pałacyk Belveder, pałacyk Lány, Kolumnadę na Reistnie oraz przede wszystkim Rendez-vous. Jak wskazuje sama nazwa, tu spotykali się na potajemne schadzki uczestnicy polowań. Elementem inspirującym tego pałacyku, podobnie jak u paryskiego łuku triumfalnego, były w niej rzymskie łuki triumfalne. Jego elewacje zdobią reliefy inspirowane mitologią dramatycznymi scenami z polowań.

Pałac w Valticach

Valtice to małe, ale bardzo piękne miasteczko. Na rynku głównym znajduje się ratusz, kościół i kolumna morowa. Jednak najpiękniejszym miejscem jest tam oczywiście, zamek Valtice, który również należał do słynnej rodziny Liechtensteinów. Zbudowany został jednak znacznie później, jako rezydencji, która swoim luksusem i przepychem dorównywałaby pałacom cesarzy austriackich. Swój obecny, neogotycki styl wraz z otaczającym budowle parkiem w stylu angielskim zamek uzyskał w XIX wieku.

Jak zwiedzać?

Cały kompleks Lednice - Valtice jest dość rozległy i turyści piesi mogą zobaczyć jedynie jego część. Najlepiej więc znaleźć noclegi wśród wielu okolicznych ofert i wsiąść na rower – własny lub pożyczony z wypożyczalni, których tu nie brakuje. A następnie skorzystać z gęstej sieci tras rowerowych, które łączą cały obszar. W ciągu kilku dni można wtedy zobaczyć wszystkie zabytki i podziwiać niezapomniane widoki. Ścieżki rowerowe są bardzo dobrze opisane w rozdawanych tu w punktach informacyjnych mapkach. Pogrupowano je w tak zwane Trasy Liechtensteinów, których jest w sumie sześć. Można wybrać się Trasą Książęcą, która łączy morawskie oraz austriackie zabytki i podążać śladami potężnej rodziny książęcej. Można wybrać też Trasą Břeclavską, która profilem i długością jest odpowiednia dla najmłodszych rowerzystów, lub jeszcze jakąś inną. Wszystkie trasy są bardzo dobrze oznakowane, a po drodze mają Państwo wiele okazji na mały poczęstunek lub by po prostu zatrzymać się i podziwiać krajobraz pięknych parków, pałaców, wzgórz i winnic.

Menu Czeska Gospoda Rzeszów
MENU
Oryginalne czeskie piwa z beczki w Czeskiej Gospodzie w Rzeszowie
PIWA
Strona główna
Rezerwacja telfoniczna
KONTAKT
pyszne.pl
pyszne.pl